header photo
Tuesday, 18.01.2011

Co kraj to obyczaj…



Jak Europejczycy świętują Nowy Rok? Francuzi pędzą na Pola Elizejskie, Węgrzy gotują leczo, a Czesi przygotowują sylwestrowe knedliki. Hiszpanie do północy spędzają czas z rodziną, a dopiero później Nowy Rok świętują ze znajomymi. We Włoszech sylwester, tak jak cały karnawał, jest wesoły niezwykle kolorowy.
Zwyczaj świętowania Nowego Roku pierwszego dnia stycznia wprowadził Juliusz Cezar podczas reformy kalendarza. Po raz pierwszy wtedy witano Nowy Rok 1 stycznia 46 r. p.n.e. Wcześniej Rzymianie za pierwszy dzień roku uznawali 1 marca. We Francji młodzież sylwestra i Nowy Rok spędza w klubach na dyskotekach. W Paryżu imprezy kończą się zazwyczaj pół godziny przed północą. Powód jest prosty: wszyscy pędzą na Pola Elizejskie, aby tam wspólnie powitać Nowy Rok. Na Węgrzech Nowy Rok witany jest oczywiście także z wielką pompą. Na świątecznych stołach można znaleźć typowe dla Węgier pikantne jedzenie, w tym. m.in. gulasz i leczo podawane na różne sposoby. Większość Czechów świętuje w domach wraz z znajomymi i rodziną lub w restauracjach. O północy wszyscy wychodzą na największe place swoich miast, by wspólnie przywitać Nowy Rok. Wszyscy biorą udział w pokazie sztucznych ogni, a następnie składają sobie życzenia oraz wznoszą toast. Młodzi Hiszpanie do północy spędzają czas z rodziną. To tradycja od wieków. Na dwanaście sekund przed północą zjada się winogrona. Jedno grono co sekundę i popija szampanem. Zaraz potem wychodzi się na ulice podziwiać fajerwerki. Następnie młodzież bawi się na dyskotekach do białego rana. We Włoszech sylwester, tak jak cały karnawał, jest wesoły i niezwykle kolorowy. Włosi przebierają się za różne postaci. Obrzucają się serpentynami. Charakterystycznym elementem są maski ludzi bawiących się na placach.
Nowy Rok 2011 w pierwszej kolejności przywitali mieszkańcy wyspiarskiego państwa Kiribati (Kiritimati) - największej z 33 wysp na Oceanie Spokojnym. Nastąpiło to o godzinie 11:00 naszego czasu. Punktualnie o godzinie 12.00 naszego czasu nowy rok rozpoczął się w Nowej Zelandii. Dla mieszkańców Kamczatki i Magadanu w Rosji, Nowy Rok rozpoczął się o godzinie 13:00. O 14:00 polskiego czasu odkorkowano szampany we Władywostoku oraz w Australii. W Sydney tradycyjnie Nowy Rok powitano wystrzeleniem ogromnej ilości fajerwerków z mostu Harbour Bridge. W tym roku wystrzelono siedem ton rakiet, a fajerwerki podziwiało ponad półtora miliona osób. Australia przywitała Nowy Rok troszkę później - w Sydney o 15:00 polskiego czasu. Potem czas na Azję i Rosję (w Pekinie 17:00, w Bangkoku 18:00, w Dubaju o 21:00, w Sankt Petersburgu i Moskwie Nowy Rok przyszedł o godzinie 22:00 naszego czasu). Godzina 22:00 w Polsce oznacza północ dla mieszkańców Moskwy. Godzinę później świętuje się nowy rok w Atenach oraz Sofii. O godz. 6.00 rano czasu polskiego w piątek Nowy Rok rozpoczął się w Waszyngtonie i Nowym Jorku, a o 7.00 - w Meksyku i Chicago. Najpóźniej Nowy Rok obchodzą m.in. mieszkańcy Honolulu na plaży Waikiki Beach, bo o godz. 11.00 czasu polskiego. Godzinę później jako ostatni witają Nowy Rok mieszkańcy wyspy Tutuila na Oceanie Spokojnym.

Ciekawostki
Nowy Rok w innych językach: New Year (angielski), Nova Godina (chorwacki), Nový rok (czeski), Nytar (duński), Neujahr (niemiecki), Ano Nuevo(hiszpański), Novjaro (esperanto), Jour de l'an (francuski), Tahun Baru (indonezyjski), Capodanno (włoski), Naujieji Metai (litewski), Nieuwjaar (niderlandzki), Nijjoar Ano-novo (portugalski), Nyttar (norweski), Anul nou (rumuński), Novo leto (słoweński), Uusivuosi (fiński), Nyar (szwedzki), W Wenezueli, Argentynie, Boliwii i Meksyku istnieje zwyczaj noszenia walizek wokół domu lub nawet na ulicy, aby zapewnić sobie rok obfitujący w podróże.

Ciekawostki zebrała Ida Kielarska z IVD
Nie wszyscy mogą być zwycięzcami…
Rozgrywki w mini piłkę siatkową w Nowogrodzie Bobrzańskim 5 stycznia o godzinie 6.50 zebraliśmy się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1. Byliśmy punktualnie oprócz jednego śpiocha Jakuba. Po sprawdzeniu obecności wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się do Nowogrodu Bobrzańskiego na turniej piłki siatkowej. W składzie drużyny chłopców znaleźli się: Jakub Światły, Jakub Samol, Szymon Strzelecki, Mateusz Ciesielski, Dariusz Nowikiewicz i Bartek Radajewski. Drużynę dziewczyn reprezentowały: Olga Stefanowicz, Alina Zięba, Kasia Sanecka, Zuzia Pałka, Wiktoria Stein, Wiktoria Krakowiak i Barbara Modrzyk. W autokarze jechali z nami koledzy z ZS w Sulechowie, czyli tzw. „Trójka”. Byliśmy nieco zdenerwowani, więc próbowaliśmy nadrabiać minami i głośnymi rozmowami. Gdy dotarliśmy na miejsce pan Marcin Trawka przydzielił nam szatnie, a my grzecznie czekaliśmy, co się nam rzadko zdarza. Po przebraniu w strój sportowy zaczęliśmy rozgrzewkę, a potem rozgrywki. Serwowaliśmy jak umieliśmy najlepiej. Wykorzystywaliśmy wiedzę nabytą na lekcjach wf i zajęciach pozalekcyjnych, które teraz nam się bardzo przydawały. Niestety, gra szła nam czasami w stylu japońskim, czyli „ jako-tako”. Zajęliśmy zaszczytne czwarte miejsce, pierwsze poza tzw. pudłem. Dziewczyny okazały się lepsze od chłopców i zajęły III miejsce. Brawo! W drodze powrotnej pocieszaliśmy się, że nie wszyscy mogą być zwycięzcami. Mamy nadzieję, że to tylko chwilowy zanik formy. Postanowiliśmy w następnym turnieju zająć lepsze miejsce. Nie pozostaje nam nic innego jak wziąć się ostro do roboty na najbliższych treningach.

Mecze obserwował i jednocześnie grał- Darek Nowakiewicz z IVD
Miesięcznik Nieregularny KLEX redaguje kolegium w składzie: Jakub Piróg,– redaktor naczelny, Borys Stefanowicz – zastępca redaktora naczelnego, Kornelia Zwierzchowska – sekretarz redakcji oraz reporterzy działu regionalnego i kontaktów z czytelnikami: Ida Kielarska, Olga Stefanowicz, Darek Nowikiewicz, Jakub Samol, Gościnnie: Julia Domowicz, Julia Ciesielska, Kaja Morawińska, Alicja Jasiewicz, Weronika Krakowiak, Wiktoria Pietruszyńska z klasy IV A. Druk: kserokopiarka szkolna
Skrzynka Zaufania Szkoła Pilotażu Programowania
Strona BIP Szkoły Podstawowej nr 1
Facebook Szkoły Podstawowej nr 1
Projekty Unijne i inne
Certyfikat portalu Kidprotect
I miejsce w konkursie VI 2005 w kategorii Strony edukacyjne
I miejsce w konkursie IX 2002


Przydatne linki

Gmina Sulechów
SDK

Pogoda dla:
   Sulechowa
   Zielonej Góry



Licznik Odwiedzin

monitoring pozycji