Tuesday, 03.09.2019

PRZERWANY

MARSZ

Pierwszy września 2019 r.  to kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej.  Dokładnie 80 lat temu, pierwszego września 1939 r. rozpoczął się najstraszniejszy w historii Polski okres. W czasie II wojny światowej zginęły dwa miliony polskich dzieci.

Dzisiaj, podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 przypominamy te okropne wydarzenia, które już nigdy nie powinny się powtórzyć. Nasza szkoła włączyła się  w ogólnopolską akcję "Przerwany marsz", która ma nawiązywać i symbolizować przerwany marsz polskich dzieci do szkół na początku września 1939 roku i innych osób starszych, które we wrześniu 1939 roku nie dokończyły swojej drogi do szkoły. Głównym celem „Przerwanego Marszu” jest przywrócenie należnej pamięci, szacunku i honoru wobec dziedzictwa pokolenia Polskich Dzieci Wojny,
a także skłonienie do refleksji młode pokolenie.

2 września uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulechowie  spotkali się na apelu z okazji inauguracji nowego roku szkolnego 2019/2020 z pracownikami Nadleśnictwa Sulechów - Anną Godlewską – Kiewlicz - Starszym specjalistą  ds. hodowli lasu i edukacji leśnej w Nadleśnictwie Sulechów, Jerzym Kołpowskim - Sekretarzem Nadleśnictwa i emerytowanym pracownikiem Nadleśnictwa Sulechów- panem Jerzym Pieczarką, który urodził się w 1943 r. Przekroczenie progu szkoły z przedstawicielem wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończy  przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Po uroczystym apelu uczniowie klasy VII b mieli okazję porozmawiać z gościem honorowym, a także brać udział w przygotowywanym reportażu, którego autorką jest pani redaktor Elżbieta Wozowczyk - Leszko z Regionalnej Rozgłośni Radiowej ,, Radio Zachód”w Zielonej Góry. Już wkrótce będzie można go wysłuchać na antenie w/w radia.