Wednesday, 20.09.2017

Gramy w szachy

- Edukacja przez Szachy w Szkole

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Celem projektu jest zwiększenie umiejętności matematycznych uczniów szczególnie w zakresie: logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowania ważnych cech osobowości jak: odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.

W ramach projektu, w dwóch klasach pierwszych odbywają się zajęcia szachowe w formie zajęć lekcyjnych w wymiarze 1 godziny tygodniowo, podczas których uczniowie poznają zasady gry w szachy. Zgodnie z założeniami Projektu zadaniem  nauczyciela nie jest wytrenowanie zawodowych szachistów, ale wsparcie ogólnego rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego dzieci oraz rozbudzenie w nich sympatii do królewskiej gry. Sytuacje edukacyjne prowadzonych zajęć mają więc charakter różnorakich działań, oprócz typowo szachowych są  także zabawy matematyczne,  plastyczne,  ruchowe  mające za zadanie rozwijanie myślenia logicznego. Zabawy te wprowadzają równocześnie do gry właściwej, zaznajamiają z terminologią szachową, uczą zasad zachowania się przy szachownicy.

Szkoła, przystępując do projektu, otrzymała 15 zestawów do gry w szachy oraz tablicę demonstracyjną. Na zajęciach wykorzystana będzie także mata szachowa zakupiona przez szkołę.

Nauczycielki prowadzące zajęcia Alicja Duczmińska i Dorota Natońska uczestniczyły w kursie  zorganizowanym przez Polski Związek Szachowy, w czasie którego poznały nie tylko tajniki, lecz również miały okazję zapoznać się z metodyką nauczania tej królewskiej gry i zdobyć wymagane kwalifikacje do prowadzenia zajęć szachowych.